A Karmamédia egy érdekes cikksorozatot indított a hét elején Online Community Management címmel. Célja -a hagyományos, egyirányú kommunikáción túllépve- a folyamatos online párbeszéd a vállalat és a fogyasztók között. Innen kaptam az ihletet, hogy a terület a sportra is rávetíthető.
Az OCM főként a nagyvállalatok és konkrét termékek esetében értelmezhető, azonban a sportban olyan speciális események történhetnek, amelyek okán érdemes lehet ezt is szem előtt tartani. A termelő vállalat fogyasztóit például nem érdekli, hogy Gizi néni, a hármas gépsor pohárszedője hol járt munka után, ellenben ha XY sztárjátékost súlyos drogvád ér, akkor érdemes azonnal reagálni. Az OCM nem csak krízis esetén alkalmazható, gondolhatunk itt például jegy-, és bérletár kommunikációra, igény-, és vélemény szondázásra. A hangsúly a folyamatos párbeszéden van, amelyben egyszerre közvetítődik a szervezet véleménye a szurkolók felé és fordítva. Az online közösségi menedzsment a nagyvállalatoknál fizetett munkakörként van jelen, a méretbeli különbségek okán a sportban -legalábbis itthon- érdemes talán ezt a területet is egy talpraesett kommunikációs igazgató nyakába varrni. Lényeges, hogy a személy elfogadtassa magát a közösséggel, hiteles legyen, megtalálja a véleményvezéreket és hasson is rájuk. Egyszerre legyen külsős, „közülünk való”, aki képvisel „odafent”, ugyanakkor kommunikálja a szurkolók felé a szervezet álláspontját is.
Miért írtam erről?
Már többször tapasztaltam olyan szituációt, amikor az épp fórumot olvasgató sportvezető regisztrál és meggondolatlanul belemegy személyeskedő vitákba, kicsinyes párbeszédekbe. A hetekig terjedő pletykákról, káros folyamatokról nem is beszélve. A transzparencia érdekében talán tényleg hatásosabb, ha maga a vezető kommunikál a közösséggel. Azonban ez rendkívüli megfontoltságot, átgondolást követel meg a részéről, amit talán egy kellő kommunikációs tapasztalatokkal rendelkező, kompetens személy hatékonyabban művel.
A sport ilyen értelemben azért is különbözik az egyéb szektoroktól, mert az online fogyasztói kapcsolatokon túl folyamatos -nem csak egy vásárlás!- offline kapcsolatok is létrejönnek: a szurkolók jelen vannak az edzéseken, mérkőzéseken. Így a közösségi menedzsmenttel megbízott személy offline párbeszédeket is folytathat, egyfajta szurkolói kapcsolattartóként.